Su Arıtma Cihazlarının Filtrelerinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Yaşam kalitenizi yükseltmek için su arıtma cihazı kullanmak istiyorsanız iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü su arıtma cihazları sayesinde sular daha sağlıklı ve temiz bir hâle geliyor. Su arıtma cihazının içinde bulunan filtreler suyun arınmasını sağlar. Bu sebeple su arıtma cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor.

Su arıtma cihazınızın filtrelerinin değişim süreleri vardır. Her ne kadar görevleri farklı olsa da sistem olarak düşündüğümüz zaman birbirlerine bağlı olduklarını söyleyebiliriz. Bu sebeple filtrelerden birinin değişim süresini aksattığınızda bile bütün filtreleri değiştirmeniz gerekir. Filtrelerin bakımını önemsemediğiniz zaman su arıtma cihazınızı uzun süreli kullanmanız mümkün olmaz.

Membran Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Suyun arınma işlemi esnasında toz, tortu ve çeşitli kirli maddelerden temizlenmesini sağlayan filtre membran filtredir. Eğer membran filtrenin değişimi aksarsa suyunuz temiz olmaz ve berrak görünmez. Bu da kirli su tüketmeniz anlamına geliyor. Membran filtresini 2 yılda değiştirmezseniz suyun arınma işlemi gerçekleşmez. Bu da membran filtrenin cihazdaki en önemli filtre olduğunu gösterir.

Amacınız sağlıklı bir yaşamsa su arıtma cihazınızın membran filtresini değiştirmeniz gerekiyor. Değişim süresi aksayan bir filtre işlevini kaybedeceği için suyunuz yeterince arınmayacaktır. Bu da amaçladığınız sağlıklı yaşamın mümkün olmadığı anlamına gelir. Bu sebeple yaşam kalitenizi artırmak için su arıtma cihazınızın membran filtresini değişim süresi aksamadan değiştirmelisiniz.

5 Micron Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Su arıtma cihazının ilk aşaması 5 Micron sayesinde gerçekleşir. Arınmayan suyun içerisinde kum, tortu ve çeşitli kirler bulunur. 5 Micron filtresinin görevi suyun içerisindeki bu kirleri süzmektir. 5 Micron filtresinde süzülen su daha sonra membran filtre için hazır hâle gelir.su arıtma cihazı

5 Micron filtresini değişim süresi içerisinde değiştirmezseniz su membran filtresinde arınmak için hazır hâle getirilemez. Bu da filtre işlevini kaybettiğinde hem 5 Micron hem de membran filtresinin bir işe yaramaması anlamına geliyor. 5 Micron filtresinin 6 ayda değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Böylece filtrenin değişim süresini aksatmadan filtrenizi değiştirmiş olursunuz.

Aktif Karbon Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Küçük çocukların su içme alışkanlığını zaman geçmeden edinmesi gerekiyor. Çocukların koku ve tat alma yetileri güçlü olduğu için tükettikleri suyun kokusu çok önemlidir. Aktif karbon filtresi suyun kötü kokulardan arınmasını sağladığı için sadece çocuklar için değil, sizin için de önem taşır. Özellikle su içme alışkanlığı kötü kokulu su kullandığınız zaman zedelenebilir.

Su arıtma cihazında bulunan aktif karbon filtresinin işlevini kaybetmesini istemiyorsanız filtreyi 3 – 9 ay arasında değiştirmeniz gerekiyor. Aktif karbon da tıpkı 5 Micron filtresi gibi membran filtrenin işlevini yerine getirebilmesi için önemli bir filtredir. Bu sebeple içlerinden herhangi birinin değiştirilmemesi bütün filtreleri etkiler.

Karbon Block Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Karbon block filtresinin aktif karbon filtresine benzediğini söyleyebiliriz. Karbon block suyun kötü tat ve kokulardan arınmasını sağlar. Kısacası su arıtma cihazında suyun kötü tat ve kokulardan arınmasını sağlayan iki filtre varken arınan suyun hoşunuza gitmeme gibi bir ihtimali yoktur. Bu sebeple filtrenin değişim süresini aksatmamalısınız.

Karbon block filtresinin işlevini kaybetmemesi için filtreyi 3 – 9 ay içerisinde değiştirmeniz gerekiyor. Filtrenin değişim süresini aksatmanız diğer filtrelerin de işlevini kaybetmesine sebep olur. Bu durum sizi hem maddi hem de sağlık yönünden olumsuz etkileyecektir. İleride herhangi bir sorun yaşamamak için su arıtma cihazının içinde bulunan filtreleri değiştirmelisiniz.

Post Carbon Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Post carbon su arıtma cihazında tatlandırıcı işlevi görür. Su aktif karbon ve karbon block filtrelerinde kötü koku, tatlardan arındıktan sonra post carbonla güzel tat alır. Bu sayede tükettiğiniz suların tadından şikâyetçi olmazsınız. Tabii bu durum filtrenin değişim süresini aksatmadığınız zaman mümkün olan bir durumdur.

Post carbon filtresinin işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için 1 yıl içerisinde değiştirilmesi gerekir. Filtrenin değişim süresi aksadığında suyunuzun tadı tahammül edemeyeceğini kadar kötü olabilir. Damak zevkinize uymayan bir suyu tüketmek zorunda değilsiniz. Ayrıca filtreyi değiştirmediğiniz zaman diğer filtreler de zarar göreceği için su aynı zamanda kirli olacaktır.

Mineral Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Mineral filtresinin görevi gün içerisinde almamız gereken vitaminlerin suda bulunmasıdır. Su arıtma cihazını kullanacağınız ortamda küçük çocuk, hamile kadın veya yaşlı insan varsa mineral filtresi onlar için oldukça önemlidir. Damacana ve musluk sularında vücudumuzun alması gereken vitaminler bulunmaz, bunu sağlayan mineral filtresidir.

Almamız gereken vitaminlerin suda bulunması gün içerisinde dinç hissetmemiz anlamına geliyor. Eğer yaşam kaliteniz yorgun hissettiğiniz için düşüyorsa kullandığınız sudan kaynaklanıyor olabilir. Su arıtma cihazı kullandığınız zaman mineral filtresi sayesinde kalsiyum ve magnezyum ihtiyacınız giderilir. Su arıtma cihazından çıkan suyu içinde ne kadar enerji dolu hissettiğinizi fark edeceksiniz. Tabii bunun için filtreyi 12 – 24 ay içerisinde değiştirmeniz gerekiyor.

Alkali Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Su arıtma cihazının temel amaçlarından biri olan saf su alkali filtresi sayesinde mümkündür. Alkali filtresinin değiştirilmemesi diğer filtreleri de olumsuz etkileyeceği için kullandığınız suyun istediğiniz gibi temiz ve sağlıklı olması mümkün değildir. Bu sebeple alkali filtresinin değişim süresini aksatmamanız gerekiyor.su arıtma cihazı

Alkali filtresini 1 – 1,5 yıl arasında değiştirdiğiniz müddetçe suyunuz saf ve sağlıklı olacaktır. Tabii alkali filtresinin değişimi gibi diğer filtrelerin değişimi de bu noktada çok önemlidir. Hiçbir filtrenin değişim süresini aksatmamanız gerektiğini bilmelisiniz. İlk defa su arıtma cihazı kullanacak kişilerin su arıtma cihazı hakkında araştırma yapmadan cihazı kullanmamaları daha uygundur.

Detox Filtresinin Değişimi Ne Zaman Olur?

Detox filtresinin su arıtma cihazındaki görevi suyun hızlı emilimini sağlamaktır. Bu sayede su içtiğiniz zaman böbrek ve bağırsağınızın şişmesi önlenmiş olur. Bu da sağlığınızı olumlu etkileyen bir özelliktir. Detox filtresi değişim süresi bakımından sizi zorlamaz. Çünkü Detox filtresinin herhangi bir değişim süresi yoktur.

Su arıtma cihazı içerisinde değişim süresi olmayan tek filtre olduğu için sizi zorlamaz ama diğer filtreler işlevini kaybettiği zaman Detox filtresi de işlevini yerine getiremez. Bu sebeple bütün filtrelerin bakımıyla ilgilenmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam için su arıtma cihazının kalitesi ve bakımını çok önemlidir. Araştırma yaptığınızda bunu daha iyi anlayacaksınız.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required