Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Arıtır?

Su arıtma cihazları musluklardan akan suları temizleyerek kullanıcıyla buluşturma görevini benimseyen cihazlardır. Ev ve iş yerlerinde günümüz teknolojisi ile kolay kullanıma sahip su arıtma cihazı sağlamış olduğu avantajlarla bulunması gerekmektedir. Kaliteli ve temiz içme suyunu kullanmak birçok avantajla birlikte sağlığımıza da faydaları bulunmaktadır. Çalışma sisteminde bulunan filtreler yardımı ile ters ozmoz prensibini uygulayarak kaliteli içme suyunu üretmektedir. Deniz suyunu ve doğada bulunan suları ters ozmoz sistemiyle içilebilir hale getirmekte olan yöntemi doğal bir yöntemdir.

Su Arıtma Cihazları Özellikleri

Su arıtma cihazı içerisinde bulunan filtreler sayesinde temiz içme suyu üretmekte ve birçok zararlı bakteriden vücudumuzu korumaktadır. Özellikle ev tipi su arıtma cihazlarında hassas filtreler ile işlem yapılması amacıyla özel tasarlanmışlardır. Yapı itibariyle ev tipi su arıtma cihazları 8-10 litrelik bir hazneye sahip olarak üretilmiştir. Bu hazneler içme suyunu depolayıp ihtiyaç halinde kullanılmasını sağlamak amaçlıdır. Devir daim özelliği ile suyu tekrar dönüştürmesi mümkündür. Su arıtma cihazları ev tipine uygun dekoratif bir görünüme sahiptir. Bir filtre düzeneğinden oluşan su arıtma cihazları temiz içme suyunu kullanmak için evlerimizde yerini almaktadır.

Meridyen Marka Su Arıtma Cihazı

Meridyen Marka Su Arıtma Cihazı

Ters Ozmoz Sistemi

Su arıtma cihazlarındaki su arıtma işlemi ters ozmoz teknolojisi ile gerçekleşmektedir. Ters ozmoz kaliteli içme suyu için en güvenilir yöntemdir ve filtrasyon sistemine sahiptir. Ters ozmoz teknolojisi ile fiziksel, mikrobiyolojik, kimyasal atıklar suyun içinde ayrıştırılıp temiz su üretimi sağlanır. İlaç ve gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan bu yöntemi su arıtma markaları da tercih etmektedir. İlk olarak ABD’de ortaya çıkmış teknolojik yöntemi Türkiye’deki su arıtma firmaları da kullanmaktadır. Filtre edilmemiş suya ters basınç uygulayarak filtreleme işleminin yapılmasıdır. Ters ozmoz teknolojisinde su arıtma işlemi filtreler yardımı ile gerçekleşmektedir.

Su Arıtma Cihazlarının Ön Filtreleme İşlemi

Su arıtma cihazlarının su arıtma sistemlerinde ilk ve önemli bir aşamadır. Musluktan çıkan suyun içerisindeki makro büyüklükteki bakterileri ayrıştırmak için ön filtreleme kullanılır. Suyun berrak gözükmesini sağlayarak suyun içinde bulunan pas, çamur gibi kaba maddeleri uzaklaştırarak işlenmeye hazır hale getirir.

Aktif Karbon Filtre

Yabancı maddelerden uzaklaştırılan suyun içinde bulunan kimyasallar arındırılarak klorsuz ve kokusuz su üretilmesini sağlamaktadır. Aktif karbon filtre ile su kötü tat ve kokudan arındırılarak işleme hazır hale gelmektedir. Aktif karbon filtreden sonra su mikro supun filtreye gönderilerek suyun içinde bulunan küçük partiküllerin ayrılması sağlanır.

Membran Filtre

Membran filtre ters ozmoz sisteminin en önemli parçasıdır ve bakterilerde ayrılmış olan suyun içerisinde bulunan zararlı kimyasalları uzaklaştırarak insan sağlığına faydalı suyu tedarik etmek amaçlı kullanılır.

Tatlandırıcı Filtre

Son aşama olan tatlandırıcı filtre özelliği suyun içilebilir kıvama ve yumuşaklığa kavuşması için lezzet ayarı yapmaktadır. Su içme eylemi bu aşamada keyifli bir hal almaktadır. Bu filtrelerin çalışma sistemi ile temiz ve sağlıklı içme suyu üretimi sağlanır.

Su Arıtma Cihazı Filtre Görünümü

Su Arıtma Cihazı Filtre Görünümü

Su Arıtma Cihazları Avantaj ve Yararları

En iyi verimi almak için su arıtma cihazları aralıklı olarak bakımı yapılması gereklidir. Ekonomik açıdan faydaları olmakla birlikte sağlık açısından da yararları bulunmaktadır. Öncelikle evlerimizde ve iş yerlerimizde su tasarrufu sağlamaktadır. Ekonomik açıdan sağlamış olduğu bu fayda yanında damacana maliyetini de düşürmektedir. Sağlık açısından hastalıklara sebep olan zararlı maddelerin vücudumuza girişini engelleyerek yarar sağlamaktadır.

Bu bilgiler ışığında su arıtma cihazları ile ilgili tüm bilgilere Su Arıtma Cihazı web sitemizden ulaşabilir ve size uygun olan ürünü temin ederek fiyat avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazları Seçimi Nasıl Yapılır?

İnsanların yaşaması için iki önemli şey vardır. Bunlardan biri hava diğeri ise sudur. İnsanlar bu iki değer olmadan yaşayamayacağı gibi kaliteli kullanmak da isterler. Bu bağlamda devreye su arıtma cihazları girmektedir. Günümüzde gelişen teknolojilerden biri de su arıtma teknolojisidir. İçtiğimiz sudaki zararlı maddeleri temizleyerek sağlıklı kaliteli bir içme suyu elde edilmesini sağlar ve hazır suların olduğu damacana maliyetini düşürmek maksatlı da kullanılmaktadır.

İçmekte olduğumuz şebeke suyunun içindeki gözle görülmeyen bakteri ve mikroorganizmaları temizlerken aynı zamanda sağlıklı su tüketimi sağlayarak içme suyunun kalitesini yükseltmektedir. Su arıtma cihazı su kaynağını direk değil de teknolojiden faydalanarak sağlıklı tüketimi sağlamaktadır.

Su Arıtma Cihazları İçin Ters OZMOS

Su arıtma cihazları dendiğinde karşımıza çıkan ilk teknoloji ters ozmoz kuralıdır. Ters ozmoz sistemi karmaşık olmayan bir çalışma yapısına sahiptir. Ters ozmoz sistemine sahip olan su arıtma cihazları suyu ozmotik basınç uygulama yöntemi ile ürün suyu ve atık su olmak üzere ikiye ayırarak kullanım sağlamaktadır. Ürün suyu kısmı içilebilir kısım atık su ise kirlerin biriktiği ve bize ulaşmaması gereken sudur. Arıtma işlemi su arıtma cihazlarında yer alan membran filtreler sayesinde gerçekleşir.

Zararlı olan bakteriler filtreden geçemez ve konsantre olarak dışarı atılırken zararsız olan faydalı bakteriler filtreden geçerek bizlere ulaşmaktadır. Ters ozmoz sadece su arıtma cihazlarında değil doğada ve vücudumuzda bile karşımıza çıkan bir sistemdir. Ters ozmoz sistemi ile filtrelenen sular sağlık kurumları tarafından kontrol edilir ve sağlıklı su olduğunu kanıtlarlar.

Belgeli Su Arıtma Cihazı

Belgeli Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazları İçin NSF Belgesi

Su arıtma cihazlarının seçimlerinde önem arz eden bir konu NSF belgesinin olup olmadığıdır. NSF belgesi su arıtma cihaz filtrelerinin yedek parçalarının kaliteli ve uygunluğu ile ilgili bir belge olup yıllık yenilenen bir sisteme sahiptir. Bu belge ile evsel su arıtma ya da iş yeri su arıtma cihazlarının tüm analizleri yapılarak uygunluğu tespit edilmiş, uluslararası standartlara uygun çalışma sistemi olduğu kanıtlanır. Türkiye şartlarında NSF belgesine sahip su arıtma markaları az sayıda bulunmaktadır. Bu nedenle su arıtma cihazı seçiminde mutlaka belgeye sahip olup olmadığının kontrolü yapılarak tercih edilmelidir.

Su Arıtma Cihazları Seçerken

Öncelikle su arıtma sisteminin ters ozmoz çalışma prensibine uyup uymadığına bakılması gereklidir. Ters ozmoz çalışma sistemine sahip olan su arıtma cihazı doğru şekilde çalışıp kullanan kişiye sağlıklı, kaliteli suyu ulaştırmaktadır. Bu nedenle su arıtma cihazlarının seçimini yaparken RO denilen yani ters ozmoz sistemine sahip olmasına dikkat etmek gereklidir. Bir diğer bilinmesi gereken özellik çalışma sistemindeki kasaların açık ya da kapalı olmasıdır. Su arıtma cihazı seçiminde kapalı kasa tercih edilmelidir. Kapalı kasalar sayesinde dışarıdan herhangi bir zarar görüp içerisinde mikrop barındırma olanağı olmaz.

Ultra filtreleme özelliği de su arıtma cihazlarında olması gereken bir özelliktir. Ultra filtrasyon işlemi ile zararlı kimyasalların suya geçmesi engellenir. Bu sayede tarafınıza her şeyden arınmış kaliteli bir su iletilmektedir. Ayrıca yaşamış olduğunuz yerin de önemi vardır.

Eğer su kesintisi fazla olan bir bölgede yaşıyor ve su arıtma cihazı kullanmanız gerekiyorsa mutlaka deposu büyük su arıtma cihazı seçmelisiniz. Su arıtma fiyatları özelliklerine göre değişkenlik gösterirken deponun büyüklüğüne göre de değişmektedir. En kaliteli suyu içmek için ve sağlığınıza zarar gelmemesi için fiyat konusu ile çok ilgilenmemek gereklidir. Bu bilgiler ışığında kaliteli ve sağlıklı su içmek için web adresimizden ürün temin edebilir ve size uygun su arıtma cihazını satın alabilirsiniz.

Comments (1)

  1. Arıtma cihazı çalışması ve filtrelerin ne işe yaradığına dair kapsamlı bileği sahibi oldum. Baştan sona okunması gereken bir yazı. Arıtma cihazı alınmadan önce araştıran benim gibi insanlara yardımcı olabilir. Ellerinize sağlık teşekkür ederim

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required