Su Arıtma Cihazı Nedir?

Ev ve iş yerlerinde, musluklardan akan sular temiz değildir. Su arıtma cihazları çeşitli temizleme yöntemleri ile musluk sularını temizlemektedir. Musluklara takılan bir filtreleme cihazıdır. Su artıma cihazı sayesinde musluklardan temiz su akmaktadır. Şehir suları, ev ya da iş yerlerinin musluklarına gelene kadar pek çok aşamadan geçmektedir. Bu aşamalarda pek çok virüs, mikrop, bakteriyi bünyesine kattığı gibi aynı zamanda kimyasal maddeleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu kimyasal maddeler sağlık açısından pek sağlıklı değildir. Bu yüzden su arıtma cihazlarının kullanımı son zamanlarda artmıştır. Çoğu insana göre su arıtma, kötü bir şekilde algılanır. Ancak, su arıtma ile su eski doğal haline, doğal yapısı bozulmadan döndürülmektedir. Şehirleşmeye ve kalabalıklaşmaya bağlı olarak, temiz su kaynaklarının azalmasında, su arıtma cihazları muhteşem bir çözümdür.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışmaktadır?

Su arıtma cihazları, suları birçok aşamadan geçirerek doğal yapısını bozmadan temizlemektedir. Su arıtma cihazlarımız üç farklı yöntem ile suyunuzu temizlemektedir. Filtrasyon, UV sistemler ve dezenfektan bu yöntemleri oluşturmaktadır. Bu üç yöntem ile suda bulunan yabancı maddeler, tek tek ayrıştırılmaktadır. Filtrason, fiziksel; UV sistemler, biyolojik ve dezenfektanlar, kimyasal işlem ile ayrıştırmayı gerçekleştirmektedir. Fiziksel işlem olan filtrasyon yöntemi ile suyun içerisinde askıda kalmış yabancı maddeler süzülmektedir. Biyolojik işlem olan UV sistemler veya kimyasal işlem olan dezenfektanlar ile suyun içerisindeki yabancı maddeler ayrıştırılmaktadır. En çok kullanılan yöntem filtrasyon ile suları yabancı maddelerden arındırmaktadır. Böylece şehir suyu, ilk doğal haline dönüşmektedir. Sağlıklı, temiz su elde etmenize, su arıtma cihazı yardımcı olacaktır.

Meridyen su arıtma cihazları

Meridyen su arıtma cihazları

Şehir Suyu Nasıl Kirlenir?

Musluklarınızdan akan, şehir sularının doğal kaynağı barajlardan, göllerden ve yer altı sularından oluşmaktadır. Bu kaynak sularındaki su saf halindedir. Ancak zamanla birçok şekilde kirlenmektedir. Bu kirlenme suyun tat ve koku olarak kötü olmasının yanında, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı açısından da büyük bit tehdit olmaktadır. Kaynak sularına yağmur, kar suları karışır. Bu sonradan karışan sular gökyüzünden inerken, havada bulunan tüm kirlilikleri de indirmektedir ve içerisine alarak, kaynak sularına karışmaktadır. Kaynak sularının ilk kirlenmesi bu şekilde oluşur. Daha sonra kaynak suları bir alanda toplanmaktadır ve ardından bu toplanma yerinden borular yardımıyla musluklara adar gelmektedir. Musluklara ulaşırken yolda topraklardaki maddeleri, boruların yapısında bulunan kimyasal maddeleri bünyesine katmaktadır. En tehlikeli kirlenmeyi, borulardan almaktadır. Çünkü, dağıtım borularının büyük çoğunluğunda plastik bulunur. Plastik, kanserojen maddeleri içerisinde barındırır. Bu yüzden, bu maddeleri içerisinde bulunduran suların tüketimi sağlık açısından uygun değildir. Su arıtma cihazları ile bu yabancı maddeler sudan tamamıyla arındırılmaktadır.

Musluk Suyunuzun Kirli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Musluklardan akan su çoğu zaman zehir saçmaktadır. Sürekli içildiği zaman alışkanlık kazanılır ve suyun kirli olduğu fark edilemeye bilinir.  Ancak arıtma suyu ile temiz hale getirilmiş suyu içip, tekrar musluk suyu içildiği zaman, aslında ne kadar kirli olduğu anlaşılmaktadır. Musluk suyunun kirli olduğunu anlamak içi, suyun bazı özelliklerine bakmak gerekir. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk olarak bakılması gereken nokta suyun rengidir. Doğal ve sağlıklı su şeffaf ve pürüzsüz bir görüntüye sahip olmalıdır. Ancak, kirli su hafif tortulu ve bulanıktır.
  • Daha sonra tadına bakmak gerekir. Doğal ve sağlıklı su tatsız olmalıdır. Ancak kirli su, içilirken ve içtikten sonra ağızda kötü bir tat bırakmaktadır.
  • Tat ve görüntüden sonra bakılması gereken bir diğer önemli nokta ise, suyun kokusudur. Doğal ve sağlıklı su, kokusuz olmalıdır. Ancak kirli su kötü bir kokuya sahiptir.
  • Bunların yanında suyun kirliliğini bulaşıklarınızda da fark edebilirsiniz. Bulaşıklarınızı kuruttuktan sonra beyaz lekeler oluşuyor ise, suyunuz kireçlidir. Kireçli su da kirli sudur.

Musluk suyunuz bu özelliklere sahip ise suyunuz kirlidir ve sağlığınız için içmeniz tavsiye edilmez. Bunun önüne geçmek için, arıtma cihazları kullanmanız tavsiye edilir. Böylece siz ve çevrenizdekiler sağlıklı ve temiz bir suya sahip olursunuz.

En iyi su arıtma cihazı

En iyi su arıtma cihazı

Kirli Suyun Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

Şehir sularının içerisindeki yabancı maddeler, pek çok hastalığa yol açmaktadır. Bu olası hastalıkların önüne geçmek için, su arıtma cihazları ile arıtılmış su içmeniz tavsiye edilmektedir. Şehir sularının oluşturduğu hastalıkların en başında karaciğer ve ciltte oluşan kötü huylu tümör oluşumu gelir. Daha sonra, karaciğer de kramplar, spazmlar; çeşitli kanser başlangıçları, mide rahatsızlıkları, kusma, mide bulantısı, depresyon gibi küçük ya da büyük pek çok hastalığı tetikler ve hastalıkların oluşmasına neden olur. Etrafta zaten sağlıksız pek çok şey varken, vücudun en önemli ihtiyacı olan su sağlıklı olmalıdır. Sağlıklı su için, su arıtma cihazlarını kullanmanız gerekir. Evinizde ya da iş yerlerinizdeki su arıtma cihazları ile siz, sevdikleriniz ve çevrenizdeki diğer insanlar sağlıklı suya, sahip olacaksınız.

Su Arıtma Cihazlarının Faydaları Nelerdir?

Tasarruf ettiren cihaz

Tasarruf ettiren cihaz

Şehir suları, sağlık açısından olumsuz etkilere yol açtığı gibi arıtılmış suda, birçok fayda sağlamaktadır. Arıtma suyu ile elde edilen sağlıklı suyun faydalarının başında, böbrek ve bağırsaklarına katkı sağladığı ve buna bağlı olarak sindirimi hızlandırdığı görülmektedir. Böylece metabolizma hızlanmakta ve zayıflamaya katkı sağlamaktadır. Yumuşak su olduğu için saçlarınızın dökülmesini ve sertleşmesini azaltmaktadır. Tıraş esnasında ciltte oluşabilecek tahriş risklerini azaltır. Daha ekonomik olduğu için aile bütçesine katkı sağlamaktadır. Arıtılmış su renksiz, tatsız ve kokusuz olacağı için daha lezzetli yemeklere, kahvelere ve çaylara sahip olacaksınız. En önemli faydası ise vücudun %70’ini oluşturan suyu daha sağlıklı olarak almanızı sağlamaktadır. Bu ve bunlar gibi pek çok faydaya sahip olmak için evinize ve iş yerlerinize su arıtma cihazlar taktırmalısınız.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Su arıtma cihazları oldukça kolay ve pratik cihazlardır. Bakımı ve temizlenmesi için ciddi bir teknik bilgiye ihtiyaç yoktur. Bu yüzden kullanıcıların çoğu su arıtma cihazlarını kendileri temizlemektedir. Ancak bir arıza durumunda servisin çağrılması gerekmektedir. Su arıtma cihazlarının temizliği takılıp, çıkarılabilen aparatları sayesinde oldukça kolaydır. Temizlenmesi gereken en önemli parça, sünger filtrelerdir. Sünger filtreler çıkarılmaktadır. Çıkarılıp, bol su ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu sünger filtreler yılda bir değiştirilmelidir. Filtrelerin içinde bulunduğu membranlar bir yıldan daha uzun süre kullanılmaktadır. Suyun kirlilik oranına göre filtrelerin veya membranların kirlenme süresi ya da kullanım süresi değişkenlik göstermektedir.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required