Su Arıtma Cihazı Arızaları

su arıtma arızaları nelerdir

Su Arıtma Cihazı Arızaları

Günlük yaşantımız da su olmazsa olmazımdır. Evlerimizde, okullarımızda ve iş yerlerimizde musluklarımızdan mutlaka su akmalıdır. Fakat suyun akmasının yanı sıra suyun ne kadar temiz olduğu da büyük bir önem taşır. Öyle ki banyo suları, mutfaklar da kullanılan sular temiz olmadığı sürece kireçlenmeye yol açar ve insan sağlığını tehlikeye atar. Bu sebeple birçok insan dışarıdan hazır satılan pet şişedeki suları kullanmayı tercih eder. Ancak bu durum hem aile ekonomisini etkilerken hem de ihtiyaçlar için yetersiz kalır. Böyle durumlar da en iyi çözüm ev veya iş yerlerine takılan su arıtma cihazlarıdır. Su arıtma cihazları hem ekonomik açıdan fayda sağlarken hem de sağlıklı bir yaşamın başlangıcıdır.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Ev veya iş yerlerine uygun olarak üretimleri yapılan su arıtma cihazları, musluklara monta edilen cihazlardır. Musluk sularından direkt akan sular içerisinde yabancı madde bulundurdukları için tüketimleri insan sağlığı açısından uygun değildir. su arıtma cihazları sayesinde bu sularda bulunan kötü maddeler arındırılır ve temiz, sağlıklı su akıtımı sağlanır. Su arıtma cihazları filtrasyon özellikleri sayesinde suyu saf su haline getirdikleri gibi suyun doğal minerallerini korur ve insan vücudunu için birçok faydaya da destek vermektedir.

Su Arıtma Cihazı Suya Nasıl Etki Eder?

İnsan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken suyun sağlıklı ve temiz olması gereklidir. Özellikle tüketilen suyun hastalığa sebebiyet verebilecek zararlı maddelerden arınmış olması önemli detaylardandır. Musluklara takılan su arıtma cihazları sayesinde akan su kokusuz, tatsız ve renksiz bir hal alır. kredi kartı ile satılırBunun yanı sıra sert olan su yumuşak bir kıvama gelirken aşındırıcı veya taş yapıcı maddeler ayrıştırılır, bakteri, virüs gibi bulaşıcı oranı yüksek olan virüslerden de arınması sağlanır. Sağlıklı su insan vücuduna fayda sağlarken, musluklardan direkt akan şehir suları insan sağlığını olumsuz etkiler. Fakat kullanılmaya başlanılan su arıtma cihazları sayesinde şehir suları sağlıklı hale getirilebilir.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Son zamanlar da yoğun olarak yaşanan çevre kirlilikleri musluklarda akan suların bozulmasına yol açmıştır. Bu durum su arıtma cihazlarına olan talepleri artırmıştır. Su arıtma cihazı takılmadan önce suyun mutlaka ölçümünün yapılması gereklidir. Yapılan ölçüm sonucunda tespit edilen yabancı maddelerin çeşitliliğine uygun su arıtma cihazı musluğa monta edilir. Montajı yapılan su arıtma cihazları kimyasal, biyolojik ve fiziksel olmak üzere üç ayrı grupta temizlenmesini sağlar. Genellikle fiziksel yöntemin tercih edilmesi ile suyun filtreden geçirilir. Askıya alınan su içerisindeki yabancı ve zararlı maddeler bu filtre sayesinde arındırılır ve su saf hale getirilir. Böylelikle arıtılmamış su da bulanan koku ve bulanık renk yerini sağlıklı ve temiz suya bırakır.

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilmelidir?

İnsan vücudunun %70 gibi yüksek bir rakam ile belirtilen bölümü sudur. Vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyan su, sağlıklı tüketildiğinde insan vücudunu olumlu etkiler. su arıtma cihazları sayesinde musluktan akan kaynak sular birçok aşamadan geçerek kullanılan çay yapımında, yemeklerde veya direkt içimlerde oluşabilecek tat ve koku sorununu ortadan kaldırır. Pet şişelerde satılan suyun aksine ekonomik olarak da uygundur. Su arıtma cihazları için bir kez ödeme yapılır ve sürekli hızlı, temiz, sağlıklı suyun musluklardan akıtılması sağlanır.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

Musluklardan akan şehir suları insan sağlığına oldukça zarar verirken, arıtma suları bunun aksine insan sağlığına faydalı olmaktadır. Su arıtma cihazları sayesinde elde edilen su yumuşak sudur. Yumuşak su böbrekler de kolay sindirilir ve böbreklerin sağlığını korur. Aynı zaman da sindirim sisteminin de kolay çalışmasını sağlar. Arıtılmış sular metabolozimayı hızlandırırken zayıflamak isteyenlerin de en büyük yardımcısıdır. Musluklara takılan su arıtma cihazları sayesinde duşta sağlıklı bir hal alır. su arıtmaÖyle ki saç dökülmeleri azalır, erkeklerde tıraş olunurken sudan kaynaklı yüzde oluşabilecek tahrişler de engellenmiş olur. Kirli suyun içerisinde bulunan arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun gibi insan sağlığını kötü etkileyen maddeler arındırılarak kahve, çay ve yemekler daha lezzetli tada sahip olurlar. Aynı zaman da zararlı maddelerin bozmuş olduğu suyun PH değeri, su arıtma cihazları sayesinde PH dengesini kurar ve yumuşak bir su ortaya çıkartır.

Su Arıtma Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Musluklara takılmış olan su arıtma cihazlarının kullanımı oldukça kolay ve basittir. Su arıtma cihazı temizliği de kullanımı kadar kolay bir eylemdir. Su arıtma cihazlarının daha verimli çalışması ve sağlıklı suyun elde edilmesi için mutlaka zamanı geldiğinde bakım ve temizliğinin yapılması şarttır. Su arıtma cihazlarında bulunan süngerli filtre parçasının yılda bir kez temizliği yapılırken, filtrenin membranlarının 1-2 yıl içerisinde değişmesi gerekir. Bu değişim suyun kirlilik oranına göre değişiklik gösterebilir. Su arıtma cihazlarında bulunan bu parçalar kolayca takılıp çıkartılabilir. Bu sebeple sık sık sökülüp bol su ile yıkanmalı ve dikkatli bir şekilde takılmalıdır.

Su Arıtma Cihazlarında Görülen Arızalar

Su arıtma cihazı genellik uzun süre kullanıcısına sıkıntı yaratmadan çalışabilen cihazlardır. Fakat bazen olası durumlar da görülebilir. Özellikle ilk kullanımlarda tecrübesizlikten kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabilir. Su arıtma cihazlarında filtre kartuşlarından birinin değiştirilmiş olması, gider hattından ya da hava boşluğundan garip seslerin gelmesine yol açabilir. Endişe yaratacak bir durum olmamakla beraber gelen bu sesler, bir borunun tıkandığının da habercisi de olabilir. Aynı zaman da su arıtma cihazının tankının dolmaması da basıncın olmadığının sinyallerini verir. Tüm bu sorunların dışında arıtmanın takılmasından uzun bir süre sonra akan su da koku, tat değişikliği görülebilir. bu durum filtrelerin kirlendiği anlamına gelir. Su arıtma cihazlarında nadiren görülen sızıntılar ise bir parçanın gevşek olduğunu veya borular da çatlak olduğunu gösterir.

Su Arıtma Cihazı Arızalarına Nasıl Çözüm Üretilir

Su arıtma cihazları bakımları ve temizlikleri yapıldığı takdir de nadiren arıza durumlarına geçebilir. Bu durumlar da arızanın nereden geldiğini anlamak ve bilmek önem taşır. Öncelikle arızanın borulardan gevşemiş olmasından kaynaklandığı tespit edilirse boruların sıkılması gereklidir. Malzeme yardımı ile bu işlem basitçe yapılabilir. Fakat su tankından veya filtrelerden gelen bir sorun teşkil etmiş ise arıtma cihazının vanası kapatılmalı ve mutlaka uzman ekiplere başvurulmalıdır. Ayrıca filtre değişimi satın alınarak servise gerek kalmadan takılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


has been added to your cart:
Checkout
Hemen Ara