Su Arıtma Cihazları Tarihsel Gelişimi

Su arıtma cihazlarının tarihi 17 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Sir Francis Bacon deniz suyunu kendi hazırlamış olduğu filtre düzeneğinden geçirerek tuzdan arıtmaya çalıştı. Bu su arıtma denemesi başarılı oldu ve yeni bir sistemin başlangıcı olmayı başardı.

Su Arıtma Cihazları Kum Filtreleri İle Başladı

Su arıtma cihazlarında ilk olarak kum filtreleri kullanımını Paisley isminde bilim adamı İskoçya’da kullanmaya başlamıştır. Paisley’in yapmış olduğu bu kum filtre sistemi bu tarihten 20 yıl sonraya kadar mühendisler tarafından geliştirilerek 1829 tarihinde İngiltere’de ilk su arıtma cihazını yapmayı başarmışlardır. Yapılan bu çalışma zamanla tüm İngiltere’ye yayıldı ve üllke genelinde su arıtma cihazları yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Su Arıtma Cihazları Standart Oluşum Süresi

Su Arıtma Cihazları ilk asgari su kalite standartları Londra’da su arıtma cihazları şirketleri tarafından düzenlenip geliştirilmiştir. “Saf ve Temiz Su” sloganı ile bu düzenlemeler yazıya dökülmüştür. 31 Aralık 1855 tarihi itibari ile "su arıtma cihazı en etkili şekilde filtreleme "zorunlu kılınacak şekilde yeni bir standart belirlenmiştir. Alınan bu kararlar Avrupa Ülkeleri arasında emsal karar oluşturmuştur. Bir çok Avrupa Ülkesi İngiltere’de başlayan bu su arıtma cihazı kalite standartları ve filtreleme konulu kararları kendi ülkelerinde uygulamaya başlamış

Back to Top
Product has been added to your cart
Hemen Ara